Hodinársky slovník

Základný hodinársky slovník

 

AUTOMAT

 

"Automaty" ako sa slangovo označujú mechanické hodinky (žiadna batéria), ktoré majú oproti mechanickým hodinám s ručným náťahom ešte mechanizmus (rotor) pre automatické doťahovanie pera. Pri nosení sa teda hodinky samy doťahujú a nie je potrebné ručne doťahovať korunkou.

ALARM 

Funkcia hodiniek, kedy sa v nastavený čas ozve zvukový signál. U elektronických náramkových hodiniek je možné nastaviť niekoľko budiacich časov súčasne.

 

ANALÓGOVÉ HODINKY

Analógové alebo tiež ručičkové hodinky zobrazujú čas pomocou hodinovej, minútovej a niekedy aj sekundovej ručičky. Výnimočne sa môžeme stretnúť s hodinkami, ktoré majú iba jednu ručičku v kombinácii s otáčavými časťami čísleníka.

 

ANA-DIGI 

Sú hodinky ktoré majú kombinované zobrazenie času analóg a digitál.

 

ANTIREFLEXNÉ SKLÍČKO 

Sklíčko ošetrené nanovrstvou proti odleskom. Vďaka antireflexnej vrstve sú hodinky čitateľné aj na priamom slnku. Najčastejšie je jednostranná (na vnútornej strane sklíčka), ale môže byť aj obojstranná, kedy priepustnosť svetla je takmer stopercentná. Laicky také sklíčko poznáme tak, že je pri priamom pohľade takmer neviditeľné.

 

ANNUAL KALENDÁR (ročný kalendár)

Kalendár, ktorý automaticky určí dĺžku mesiaca. Na rozdiel od večného kalendára (perpetuálneho) je ale nutné ho každý rok resetovať, resp. ručne upraviť vždy 1. marca.

 

ANTIMAGNETIZMUS

Schopnosť hodiniek odolať pôsobeniu magnetického poľa. Prvé antimagnetické hodinky vyrobil Tissot v roku 1929. Aby dnes mohli byť hodinky označené za antimagnetické, musia spĺňať normu ISO 764, ktorá stanovuje rezistenciu min. 60 gaussov.

 

 ATM (atmosféra) 

Jednotka tlaku pre štandardný atmosferický tlak na hladine mora, jednou atmosférou je tlak 1kg/cm2 a odpovedá hĺbke 10m. Jednotka sa používa pri uvedení vodotesnosti hodiniek.

 

BAR 

Jednotka týkajúca sa merania tlaku, ktorý hodinky vydržia.Jeden bar je približne rovnaký ako atmosférický tlak na hladine mora a je približne 10 metrov. Jednotku BAR nájdeme pri označení vodotesnosti hodiniek.

 

BIG DATE

Zobrazenie dátumu v okienku, kde čísla sú na dvoch dátumových vencoch. Pri mechanických hodinkách sa jedná o hodinársku komplikáciu.

 

BARET 

Je pružná oceľová oska ktorou sa prichytáva remienok, alebo náramok k puzdru hodiniek

 

BICOLOR 

Farebná úprava povrchu hodiniek (púzdra, náramku) v dvoch farbách. Najbežnejšia kombinácia je oceľová v kombinácii so zlatou, alebo medenou.

 

ČÍSELNÍK 

Nachádza sa pod sklíčkom hodiniek, najčastejšie je kruhového tvaru, pri analógových hodinkách sa na ňom nachádzajú ručičky, prípadne indexy. Významne dotvára charakter hodiniek, líši sa použitými materiálmi, zdobením a tvarom. Pri digitálnych hodinkách používame výraz DISPLEJ.

 

COSC

Certifikát presnosti udelený nezávislým inštitútom Controle Officiel Suisse des Chronometres (COSC) vo Švajčiarsku. Hodinky musia spĺňať prísne normy presnosti. U mechanických hodiniek je to -4 až +6s/deň, u quartzových môže byť odchýlka 0,07 sekúnd/deň. Certifikácia sa udeľuje len švajčiarskym hodinkám a certifikované hodinky nesú názov chronometer.

 

DIGITÁLNE HODINKY 

Elektronické hodinky poháňané batériou, ktoré čas zobrazujú pomocou digitálneho displeja.

 

DÁTUMOVKA (Ukazovateľ dátumu)

Ukazovateľ dátumu býva najčastejšie v malom okienku a pomocou čísla ukazuje deň v mesiaci. Môže ukazovať tiež deň v týždni (niekedy aj viacjazyčne), takému ukazovateľu hovoríme Day-Date. Býva na jednom alebo dvoch poliach (dátumových vencoch). Dátum zobrazený pomocou dvoch dátumových polí sa nazýva Big Date. Rovnakú funkciu ako dátumové okno môže zastávať subciferníček, kedy dátum, deň či mesiac ukazuje ručička.

 

DAY/NIGHT indikátor (AM/PM indikátor)

Obvykle sa nachádza v hodinkách s duálnym časovým pásmom. Pomocou konkrétneho spôsobu zobrazenia (napr. slnko a mesiac, slovné označenie) ukazuje, či je deň, alebo noc.

 

DLC (Diamond Like Carbon)

DLC je druh povlaku, najčastejšie šedo-čierny. Povlak DLC je amorfná štruktúra, ktorá obsahuje uhlík a vodík (ako diamant) a nemá žiadne kryštalické zrná. Tým sa zvyšuje tvrdosť, vyhladzuje povrch a zvyšuje sa odolnosť proti poškriabaniu. DLC je podobný PVD povlaku, ale je považovaný za ešte odolnejší proti poškriabaniu a korózii.

 

ECO DRIVE – premena svetelnej energie na dobíjanie baterky pre poháňanie strojčeka – Citizen

 

ELEKTRONICKÉ HODINKY

Dnes takmer synonymum pre quartzové hodinky (na baterku). Pôvodne ale existovali elektronické hodinky, ktoré ešte neobsahovali quartzový oscilátor. Boli teda elektronické (mali baterku a motorček), ale zároveň ešte neboli quartzové. 

 

EOL (End of Life)

Funkcia elektronických hodiniek (batériových), ktorá upozorňuje na dochádzajúcu kapacitu batérie. Rôzny výrobcovia používajú rôzne metódy, jednou z najbežnejších je, že sekundová ručička začne skákať po dvoch či viac sekundách.

 

FLAME FUSION

Minerálne (a obvykle antireflexné) sklo so zafírovou úpravou zvyšujúce odolnosť proti poškriabaniu. Používa ho napr. značka Invicta.

 

GALVANICKÉ ZLÁTENIE

Pri galvanickom zlátení sa pomocou elektrolýzy usadzuje na zlátenom predmete vrstvička zlata. Táto vrstva sa udáva v mikrónoch, kedy jeden mikrón vydrží obvykle pri bežnom nosení hodiniek jeden rok. Práve strata zlátenej vrstvy je dôvodom, prečo galvanické zlátenie bolo v hodinárstve často nahradené PVD úpravou.

 

GILOŠOVANIE (Guilloche)

Dekoratívny vzor, ktorý je ručne alebo strojovo vyrytý v podklade. Tento ozdobný prvok nájdeme najčastejšie na číselníku hodiniek, má dlhú tradíciu a zvyšuje hodnotu hodiniek.

 

GMT (Greenwich Mean Time)

Je hlavný slnečný čas na Kráľovskom observatóriu v Greenwich v Londýne, počítaný od polnoci, nachádzajúcom sa na nultom poludníku. Funkcia (komplikácia) GMT u hodiniek umožňuje užívateľovi sledovať okrem miestneho časového pásma aj Greenwichský čas; zvoliť ale môžeme z ľubovoľných dvoch časových pásiem podľa svojho výberu.

 

GPS synchronizácia

Hodinky majú zabudovaný miniatúrny prijímač signálu zo satelitov, ktorý je, na rozdiel od signálu pre rádiom riadené hodinky, dostupný prakticky kdekoľvek (okrem podzemia, napr. tuneloch apod.) na Zemi. Ide o najpresnejšiu synchronizáciu času. Hodinky s GPS synchronizáciou spotrebovávajú veľké množstvo energie, preto sú najčastejšie vybavené solárnym napájaním.

 

HACKING

Hacking je funkcia, ktorú má väčšina mechanických hodiniek. Po vytiahnutí korunky do polohy pre nastavovanie času sa vďaka funkcii hackingu zastaví sekundová ručička. To znamená, že čas je možné nastaviť s presnosťou na sekundu. U starších strojčekov bez hackingu (napríklad strojčeky 7S od Seika) nie je možné sekundovú ručičku zastaviť a čas preto nie je ľahké nastaviť presne.

 

HALLMARK

Značka vyrazená na puzdre hodiniek, ktorá poskytuje informácie o použitom kove, pôvode hodiniek, roku výroby a mene výrobcu puzdra. Niektoré značky zobrazujú tiež ochrannú známku hodinárskej spoločnosti, referenčné číslo a sériové číslo.

 

HARDLEX

Hardlex je tvrdené minerálne sklo, ktoré pre svoje hodinky vyvinula a používa výhradne značka Seiko. Sklíčko Hardlex (na Mohsovej stupnici tvrdosti má hodnotu 7) nie je tak odolné voči poškriabaniu ako zafírové  (na Mohsovej stupnici tvrdosti má hodnotu 9), ale je obvykle cenovo dostupnejšie. Oproti klasickému minerálnemu sklu vykazuje väčšiu odolnosť (proti poškriabaniu, tlaku) a u hodiniek Seiko je štandardom.

 

HESALIT 

Tvrdený plast na hodinkové sklíčka

 

HRIADEĽ 

Podlhovastá časť umožňujúca otáčanie hodinkovej súčiastky okolo jeho osi, najčastejšie sa stretávame s týmto výrazom v súvislosti hriadeľa korunky, pomocou ktorej sa napravuje čas.

 

CHAPTER RING

Vnútorný krúžok okolo číselníka pod sklíčkom, niekedy nesie indexy či iné informácie. Laicky sa mu hovorí tiež „armovák“.

 

CHRONOGRAF (stopky)

Funkcia (pri mechanických hodinkách komplikácia), umožňujúca merať časové úseky. K spusteniu/zastaveniu stopiek najčastejšie slúži špeciálne tlačidlo. Niektoré hodinky majú možnosť zaznamenať medzičas, prípadne pamäť pre uchovanie záznamov. U mechanických hodiniek sa jedná o pomerne zložitú komplikáciu. 

 

CHRONOMETER

Hodinky švajčiarskej produkcie, ktoré výrobca nechal testovať inštitútom COSC na presnosť. Aby mohli certifikáciu obdržať, musia mechanické hodinky spĺňať presnosť -4 až +6 s/deň, quartzové 0,07s/deň.

 

INDEXY

Zvýraznenie/ označenie, ktoré rozdeľuje ciferník hodiniek na jednotlivé úseky. Typicky sú indexy rozmiestnené v intervale jednej hodiny, bývajú umiestnené tesne vedľa číslic s označením jednotlivých hodín a mávajú najčastejšie tvar krátkej čiarky, môžu však mať aj inú podobu.  Kvoli čitateľnosti hodiniek v sťažených svetených podmienkach a v tme využívajú indexy efekt luminiscencie. 

 

IP POVRCHOVÁ ÚPRAVA – Ion Plating  z metódy PVD, iontové častice daného materiálu napr.zlata, titánu, sú doslova vstrelované vysokou rýchlosťou do povlakového povrchu, napríklad ocele.

 

KABOŠON (cabochon)

Drahokam brúsený do pologule. Najčastejšie ho nájdeme v korunke hodiniek. Má čisto okrasnú funkciu.

 

KALENDÁR

Funkcia (pri mechanických hodinkách komplikácia), ktorá ukazuje deň v mesiaci, niekedy aj v týždni, mesiac a rok. Viď tiež annual a perpetual kalendár.

 

KALIBER

Označenie konkrétneho hodinkového strojčeka pomocou číslic a písmen. Slúži k identifikácii daného mechanizmu, napr. Seiko 4R36, ETA 2824-2 apod.

 

KINETIC

Seiko Kinetic je typ quartzového strojčeka, kde energiu nedodáva batéria, ale vyrába ju rotor. Ten je rozpohybovaný pohybom ruky a pretvára kinetickú energiu na elektrickú, ktorá následne rozkmitá kremenný oscilátor, alebo quartz. Vďaka tomu máme hodinky, ktoré majú quartzovú presnosť, ale nemusíme meniť batériu. Prebytočná energia sa naviac uchováva v kondenzátore a plne nabité kinetické hodinky vydržia v chode až 6 mesiacov. S touto technológiou prišla spoločnosť Seiko v roku 1988.

 

KOMPLIKÁCIA

Hodinárskou komplikáciou sa pri mechanických hodinkách rozumie akákoľvek funkcia strojčeka nad rámec zobrazovania času. Napríklad zobrazenie dátumu, chronograf (stopky), mechanizmus automatického náťahu, atď. Čím viac komplikácií, tým zložitejšie je strojček navrhnúť, vyrobiť, ale tiež servisovať. Medzi najzložitejšie komplikácie patrí napríklad tourbillon.

 

KORUNKA – je súčiastka typická pre ručičkové hodinky, najčastejšie je umiestnená v pravo na pozícii č.3 a slúži k nastavovaniu času, prípadne dátumu. U mechanických hodiniek slúži na ich naťahovanie. Väčšina hodiniek sa pri povytiahnutí korunky zastaví.

 

KYKLOP

Zväčšujúca šošovka (lupa), obvykle na alebo pod sklíčkom v mieste dátumového okienka. Zaisťuje lepšiu čitateľnosť údajov. Typická pre hodinky značky ROLEX.

 

LOŽISKOVÉ KAMENE (kamenné uloženie, rubíny)

Otočné diely mechanických hodiniek sú najčastejšie uložené v kameňoch (niekedy tiež rubíny, na hodinkách obvykle označené angl. Jewells). Predtým sa používali skutočné drahokamy, dnes sa jedná o syntetické. Najčastejšie sa stretávame s rubínom (ružová farba) či zafírom (modrý), kedy sa využívajú aj ich estetické vlastnosti.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že čím viac kameňov strojček má, tým je kvalitnejší. Kamenné uloženie znižuje trenie súčiastok a tým sa predlžuje ich životnosť. Obvyklý počet kameňov je 17-42 a túto informáciu nájdeme uvedenú u väčšiny hodiniek (na číselníku, dienku).

S kameňmi sa stretávame aj pri quartzových hodinkách, kde je počet výrazne nižší a nejedná sa o tak dôležitý údaj ako pri mechanických hodinkách.

 

LUMINISCENCIA

Luminiscencia sa u hodiniek používa pre lepší odpočet času v horších svetelných podmienkach. Podľa zdrojov luminiscencie rozlišujeme fotoluminiscenciu, rádioluminiscenciu a elektroluminisceniu. S prvými dvoma typmi sa stretávame najčastejšie na ručičkách a indexoch, elektroluminiscencia obvykle podsvecuje celý displej.

 

LUNETA

Obvodový krúžok puzdra hodiniek umiestnený okolo číselníka hodiniek. Môže byť pevný alebo pohyblivý, kedy aretácia (otočenie) môže byť jedným smerom (napr. potápačská luneta) alebo obojsmerná (napr. azimutálna luneta).

 

MECHANICKÉ HODINKY

Mechanické hodinky fungujú len na základe mechanických súčiastok (pero, ozubené kolieska, zotrvačník, atď..) a neobsahujú žiadne elektronické súčiastky (elektronické obvody, motorčeky, ani baterku). Úplná väčšina mechanických hodiniek je s automatickým náťahom, takže ich nie je potrebné ručne doťahovať korunkou

 

MECHANICKÉ HODINKY S RUČNÝM NÁŤAHOM

Ide o mechanické hodinky(žiadna batéria ani elektronika), ktoré je potrebné ručne naťahovať pomocou korunky. Mechaniky s ručným náťahom sú dnes skôr vzácnosťou a vyrábajú sa najčastejšie ako reedícia pôvodných a mnoho desaťročí starých modelov.

 

MINERÁLNE SKLÍČKO 

Najbežnejšie používaný typ sklíčka na hodinkách, minerálne sklíčka sú viac náchylné k poškriabaniu. Oproti zafírovým sklíčkam sú lacnejšie, menej náchylnejšie k tvorbe odleskov a tiež odolnejšie voči nárazom.

 

MINÚTOVÁ REPETÍCIA (Minute repeater)

Minútový opakovač je pomerne zložitá komplikácia mechanických hodiniek, kedy hodinky dokážu odbíjať nielen celú a štvrťhodinu, ale aj každú minútu.

 

MULTI BAND 6

Multi Band 6 je technológia rádiového riadenia hodiniek značky Casio, ktoré dokážu prijať časový signál z jednej zo šiestich pozemných staníc. Také hodinky nie je treba ručne nastavovať a aj tak pôjdu vždy presne.

 

NÁRAMOK (ťah)

Náramok, niekedy aj menej presnejšie „ťah“, je jednou z možností na čom nosiť hodinky. Najčastejšie je zložený z kovových článkov.

 

NITRIDÁCIA

Pri nitridácii dochádza k chemicko-tepelnému tvrdeniu povrchu kovu, kedy možno dosiahnuť farebných variácií kovu.

 

NOŽIČKY

Nožičky nadväzujú na puzdro hodiniek, medzi nožičkami je uchytený remienok, najčastejšie pomocou pántov alebo skrutiek (novšie aj pomocou quick fit či quick release)

 

ODCHÝLKA CHODU

Odchýlka chodu hodiniek udáva odchýlku od presného času, najčastejšie v rádoch sekúnd. U mechanických hodiniek môže ísť o desiatky sekúnd denne (v závislosti na konkrétnom strojčeku), u quartzových hodiniek je odchýlka desiatky sekúnd mesačne. Najpresnejšie sú quartzové hodinky riadené rádiom alebo pomocou GPS synchronizácie času. Predovšetkým u mechanických hodiniek sa stretávame s certifikáciami presnosti, najznámejšia je COSC.

 

OPEN HEART

Priehľad cez číselník, najčastejšie na oscilátor mechanických hodiniek

 

PANDA

„Panda číselník“ je vžité označenie pre číselníky, ktoré majú biely podklad a obvykle dva čierne subciferníky. Farebná kombinácia asociuje zafarbenie pandy veľkej.

 

PERLAGE (Perlée)

Typ zdobenia strojčeka pomocou malých, prekrývajúcich sa kruhov. Prebieha formou brúsenia a zvlášť, pokiaľ sa robí ručne, zvyšuje hodnotu hodiniek.

 

PERPETUAL KALENDÁR (večný kalendár)

Večný kalendár je funkcia (pri mechanických hodinkách komplikácia), kedy kalendár automaticky určí dĺžku mesiaca, vrátane prestupného roka. Na rozdiel od ročného (annual) kalendára nie je potrebné ho na konci roka resetovať.

 

PLASTOVÉ SKLÍČKO

Akrylátové sklíčko. Je pružné, ale pomerne ľahko sa môže poškriabať. Najčastejšie ho nájdeme pri detských hodinkách, retro modeloch alebo športtesteroch

 

POŠKRIABATEĽNOSŤ SKLÍČKA

Sklíčka hodiniek dosahujú rôzne úrovne odolnosti voči poškriabaniu. Najľahšie poškriabateľné je plastové, odolnejšie je minerálne, najodolnejšie potom zafírové. Niektoré značky používajú vlastné označenie pre svoje sklíčka (napr. Seiko Hardlex)

 

PUZDRO

Puzdro hodiniek je pevná konštrukcia (plášť) hodiniek, v ktorej je uložený strojček, číselník a sklíčko. Vyrába sa najčastejšie z kovov, keramiky či plastu.

 

PREKLÁPACIA SPONA

Kovová spona, ktorá sa zapína preklápaním jednotlivých častí. Najmä pri športových hodinkách je bežná tiež preklápacia spona s poistkou, ktorá chráni proti náhodnému rozopnutiu zavadením.

 

PRACKA

Typ zapínania remienka. Najčastejšie sa stretneme s jednotŕňovou alebo dvojtŕňovou prackou (sponou).

 

PVD úprava

PVD (z angl. Physical Vapour Deposition) je moderný spôsob povrchovej úpravy, kedy sa vo vákuu odparia/odprášia z pevnej látky mikročiastočky a tie sa pod vysokým tlakom nanášajú na povlakovaný materiál.

Odparené mikročiastočky sa vďaka procesu spoja priamo s materiálom na ktorý sú nanášané. Vďaka tomu dokonale kopírujú povrch a farebné tóny, nie sú len fóliou alebo náterom, ale sú súčasťou kovu. Nehrozí tak, že sa farba z povrchu hodiniek začne lúpať.

 

QUARTZ

Výbrus z kremeňa, ktorého fyzikálne vlastnosti sa využívajú pre dosiahnutie presnosti elektronických hodiniek.

 

QUARTZOVÉ HODINKY

Nemajú mechanické súkolie, ale integrovaný obvod. Energiu dodáva batéria (akumulátor), presnosť zaisťuje výbrus z kremeňa, alebo quartz. Môžu byť analógové alebo digitálne (prípadne ana-digi). Sú omnoho presnejšie než mechanické a všeobecne aj odolnejšie. Prvé voľne predajné quartzové hodinky predstavilo Seiko 25. decembra 1969.

 

QUICK FIT

Spôsob uchytenia remienka k hodinkám, bez toho aby bolo treba ďalšieho náradia. Remienok sa „vycvakne“ a opäť „nacvakne“, kedy baret zostáva v náramku.

 

QUICK RELEASE

Spôsob uchytenia remienka k hodinkám, bez toho aby bolo potrebné ďalšie náradie. Baret má z vnútornej strany remienka úchyt, ktorý je možné posunúť a tým pánt povoliť. Na rozdiel od quick fit sa teda remienok nevycvakáva. Niekedy sa tomuto variantu hovorí „rýchlopánty“.

 

RÁDIOVO RIADENÉ HODINKY (Radio Controlled, RC)

Rádiom riadené hodinky prijímajú (dlhovlnný) signál z rádiových staníc (vysielačov). Synchronizácia prebieha automaticky (najčastejšie v noci okolo 2. hodiny), ale možno ju spustiť aj manuálne. Synchronizácia trvá niekoľko minút (obvykle 2 až 15 min) a signál je dostupný len na niektorých miestach našej planéty (na južnej pologuli napr. vôbec).

 

RATTRAPANTE

Typ chronografu, kedy hodinky disponujú dvoma na sebe nezávislými chronografmi pre stopovanie dvoch časových udalostí. Iné názvy tiež double chronograf, split chronograf, split-second chronograf. Predtým nazývaný FlyBack second, preto sa často pletie s FlyBack chronografom.

 

RETROGRADE

Funkcia hodiniek, kedy sa ručičky vo výseku vracajú späť, akonáhle dôjdu do najvzdialenejšieho bodu (koniec výseku). Netočia sa teda v kruhu, ale majú spätný pohyb. Jedná sa o ozvláštnenie hodiniek. Príkladom môže byť deň v týždni (day retrograde) v polkruhovom výseku.

 

REZERVA CHODU

Rezerva chodu udáva dobu, počas ktorej budú fungovať plne natiahnuté mechanické hodinky. Po jej uplynutí sa hodinky zastavia a je nutné ich opäť natiahnuť. Rezervu chodu ovplyvňuje predovšetkým dĺžka pera. Obvyklá doba je 40 hodín, stretneme sa ale so strojčekmi s rezervou 50, 70, 80, 90 hodín aj niekoľko dní. Najpresnejšie idú hodinky obvykle pri plnom až polovičnom náťahu, pri nižšom sa môže odchýlka zväčšovať.

 

ROTOR

Obvykle kovový polkruh, pomocou ktorého sa naťahuje pero v perovníku. Pohybom ruky sa mení poloha hodiniek a tým aj rotora, ktorý sa na základe svojej váhy otáča okolo osi. Rotor nájdeme u mechanických hodiniek (s automatickým náťahom – teda s rotorom), alebo quartzových hodiniek (teda kinetických, bez batérie).

 

RUČIČKY

Ručičky u analógových hodiniek ukazujú čas. Najbežnejšie nájdeme hodinovú, minútovú a sekundovú, ani to ale nie je pravidlom. Ručičky môžu mať rôzne tvary a názvy.

 

REMIENOK (remeň, pásik)

Remienok je jednou z možností, na čom nosiť hodinky. Môže sa jednať o kožený remeň, ale aj silikónový (plastový) či látkový pásik.

 

SAPPHLEX

Je obchodné označenie minerálneho skla, ktoré vyvinula spoločnosť Seiko pre svoje hodinky. Jeho základom je minerálne sklo Hardlex, ktoré má na povrchu tenkú vrstvu syntetického zafíru (korundu). Vďaka tomu je odolné a veľmi ťažko poškriabateľné. Sapphlex používa Seiko pre niektoré svoje športové modely.

 

SFÉRICKÉ SKLÍČKO

Sférické, alebo tiež konvexné je typ sklíčka, ktoré je vypuklé do tvaru šošovky a získava tým jej optické vlastnosti. V praxi umožňuje lepšiu čitateľnosť. Nie ale všetky vypuklé sklíčka sú súčasne sférické, musí sa jednať práve o typický tvar zaoblenia.

 

SHOCK RESIST

Shock resist, alebo slovensky "odolnosť proti nárazu" je vlastnosť všetkých hodiniek Casio G-Shock. Tie sú navrhnuté a vyrobené tak, aby odolali omnoho vyšším nárazom, než hodinky iných konkurenčných značiek.

 

 

SKELETON

Výraz, ktorý sa používa pre hodinky, ktoré majú výrazne viditeľný strojček cez sklíčko, číselník chýba.

 

SKLÍČKO

Sklíčko chráni číselník hodiniek. Najčastejšie je číre, u módnych hodiniek sa môžeme stretnúť so zafarbením. Môže byť rovné aj vypuklé (sférické) a najčastejšie je vyrobené z minerálu, syntetického zafíru alebo plastu.

 

SOLÁRNE HODINKY

Quartzové hodinky, ktoré sa dobíjajú pomocou solárnych panelov, umiestnených najčastejšie pod číselníkom. Nemajú klasickú batériu, ale solárny článok, do ktorého sa ukladá energia transformovaná zo svetla (umelého aj slnečného).

 

SUBCIFERNÍK (tiež subčíselník, subdial, pomocný číselník)

V závislosti na komplikáciách hodiniek zobrazujú pomocné číselníky rôzne informácie. Napr. u chronografu slúžia ako sčítače stopovaného času. Môžu ale ukazovať aj duálny čas, hodnoty kalendára a ďalšie.

 

SWISS MADE

Označenie pre hodinky, ktoré spĺňajú určité kritériá pre výrobu hodiniek vo Švajčiarsku: zhotovenie prebieha vo Švajčiarsku, rovnako ako ich konečná kontrola, minimálne 60 % výrobných nákladov musí byť švajčiarskeho pôvodu a strojček musí byť švajčiarsky (swiss movement).

 

SKRUTKOVACIA KORUNKA

U niektorých hodiniek (najčastejšie potápačských či so zvýšenou vodeodolnosťou) je korunka na skrutkovací závit. Lepšie chráni proti vniknutiu vody. Korunka nejde pre nastavovanie hodnôt ihneď povytiahnuť, ale je treba ju vyskrutkovať a následne povytiahnuť do požadovanej úrovne. Pre zachovanie vodeodolnosti je nutné korunku opäť plne zaskrutkovať.

 

STAINLESS STEEL – korózii odolná oceľ

 

TACHYMETER

Umožňuje zistiť priemernú rýchlosť pomocou stopovaného času a dopredu určenej vzdialenosti (napr. kilometer). Pri analógových hodinkách určujeme priemernú rýchlosť pomocou tachymetrickej stupnice na lunete, pri ana-digi či digitálnych hodinkách si nastavujeme vzdialenosť v hodinkách.

 

TESNENIE 

Zaisťuje vodotesnosť hodiniek, najčastejšie je na troch miestach, ktoré sú najrizikovejšie a to medzi korunkou a krčkom púzdra, medzi viečkom a púzdrom, prípadne medzi tlačítkami a krčkom púzdra. Tesnenie je ideálne meniť aspoň 1x za 3-4 roky, nakoľko guma má tendenciu tvrdnúť, následne popraskať, čím môže prísť k porušeniu vodotesnosti hodiniek.

 

TOKIJSKÉ PRUHY

Zdobenie strojčeka, veľmi podobné Ženevským pruhom, ktoré nájdeme napr. u japonskej značky Seiko.

 

TOUGH SOLAR

Tough Solar je technológia solárneho napájania u hodiniek značky Casio. Všetky solárme napájané hodinky majú tú výhodu, že u nich nie je potrebné tak často meniť batériu. Batéria je dobíjacia.

 

TOURBILLON

Tourbillou, niekedy aj „kráľovská komplikácia“, vynašiel A.-L. Breguet v roku 1795, aby kompenzoval vplyv gravitačného poľa na presnosť vreckových hodiniek. Krokové koliesko a zotrvačník sú umiestnené v „klietke“, ktorá sa pravidelne otáča. Dnes má význam skôr pre milovníkov hodinárčiny.

 

VODEODOLNOSŤ HODINIEK

Vodeodolnosť nám napovedá akým stupňom ochrany proti vniknutiu vody hodinky disponujú. Uvádza sa najčastejšie v metroch M, v baroch BAR, alebo v atmosférach ATM. Hodnoty sú merané v ideálnych laboratórnych podmienkach , nejedná sa o reálnu hĺbku.

Nejčastejšie rozlišujeme:

VLHKOTESNÉ – hodinky zvládnu iba bežnú vlhkosť vo vzduchu
3 ATM (30 M) – hodinky vydržia bežné umývanie rúk, mrholenie, nie sú určené používať do vody
5 ATM (50 M) – hodinky zvládnu aj bežnú sprchu, nedoporučuje sa s nimi kúpať, plávať
10 ATM (100 M) – hodinky sú určené na plávanie, prípadne šnorchlovanie
20 ATM (200 M) – hodinky sú prispôsobené na rekreačné potápanie (cca do 40 metrov reálnej hĺbky)

 

VODOTESNOSŤ

Vodotesnosť hodiniek je „zakázané“ označenie pre určenie miery vodeodolnosti hodiniek a už sa prakticky nepoužíva. Žiadne hodinky nie sú 100% vodotesné za všetkých okolností.

 

VÝŠKOMER (altimeter)

Zariadenie, ktoré určuje výšku nad hladinou mora (nadmorskú výšku), reagovaním na zmeny barometrického tlaku.

 

 

ZAFÍROVÉ SKLÍČKO 

Sklíčko vyrobené zo syntetického zafíru. Jeho hlavnou výhodou je skvelá odolnosť voči poškriabaniu, nevýhodou je ale väčšia náchylnosť k odleskom a tiež menšia odolnosť voči nárazom než napr. sklíčka minerálne.

 

ZLÁTENIE PLÁTOVANÍM

Pri tejto forme zlátenia sa na silný plech navarí tenší plech zlata a následne sa lisuje. Dnes už nie je tak obvyklé, ale stále sa používa napr. na hodinkové puzdrá.

 

ZMAGNETIZOVANIE

Niektoré súčiastky hodiniek (najmä vlások mechanických hodiniek) sú náchylné na vplyv magnetického poľa. Pokiaľ dôjde k zmagnetizovaniu, môže to mať veľký vplyv na chod a presnosť hodiniek. Hodinky možno odmagnetizovať pomocou špeciálneho prístroja.

 

ZOTRVAČNÍK

Zotrvačník, hovorovo „nepokoj“, je oscilátorom mechanických hodiniek a jeho funkciou je udávať hodinkám presné tempo. Je tvorený plochou pružinou (vláskom), ktorá dodáva zotrvačníku energiu, a vencom na hriadeli, teda zotrvačnou hmotou. Tempo hodiniek sa stanovuje buď v hertzoch, alebo polokmitoch za hodinu (bph, beats per hour). Všeobecne, čím vyššia frekvencia, tým je strojček presnejší. Zotrvačník je tiež nazývaný srdcom hodiniek a býva na neho priehľad cez open heart či priehľadné dienko.

 

ŽENEVSKÁ PEČAŤ

Zjednodušene vyšší stupeň Swiss made. Geneve Seal (ženevská pečať) dokladá, že hodinky boli vyrobené v samotnej kolíske švajčiarskeho hodinárstva, v ženevskom kantóne. Musí spĺňať náročné kritériá, v súčasnej dobe ich spĺňa len niekoľko málo hodinárskych značiek.

 

ŽENEVSKÉ PRUHY (Côtes de Genève)

Forma zdobenia kovu, s ktorou sa stretneme predovšetkým pri strojčekoch hodiniek. V americkom prostredí tiež pod termínom damaskeening.